معرفی خودرو مزدا

تاریخچه شرکت خودروسازی مزدا

تاریخچه شرکت خودروسازی مزدا

در این مقاله قصد داریم به تاریخچه شرکت خودروسازی مزدا بپردازیم و از ابتدا تا انتهای موفقیت این شرکت بزرگ را مورد بررسی قرار می دهیم.

شرکت خودروسازی مزدا

کمپانی مزدا از محبوب ترین برندهای ژاپنی در صنعت خودروسازی می باشد. این کمپانی سالیان سال است که در صنعت خودروسازی فعالیت های بسیاری دارد. مرکز کمپانی این برند در منطقه ‘هیروشیما’ واقع شده است. نام برند مزدا با تولید کامیون های سه چرخ در همین کمپانی شکل گرفته شد و با توجه به علاقه شدید مؤسس این کمپانی به آیین زرتشت شرکت خودروسازی خود را مزدا نامگذاری کرد.

بیش از یک میلیون خودرو دستگاه در کارخانه های ژاپنی با همین برند تولید و ساخته شده اند. کمپانی مزدا در سال ۲۰۱۵ به عنوان پانزدهمین خودروساز جهان معرفی و شناخته شد. شرکت فورد موتور مالک بخشی از اتومبیل سازی مزداست که در سال ۲۰۰۶ حدوداً یک میلیون و دویست و پنجاه هزار خودرو تولید کرده که در کشورهای بسیاری به فروش رسیده است.

سرگذشت موسس مزدا

جوجیرو ماتسودا با توجه به علاقه خود به اهورا مزدا در آیین زرتشت و شباهت نام خانوادگی اش به مزدا نام شرکت خودروسازی خود را مزدا نامگذاری کرد. شرکت مزدا در ژاپن و به نام مؤسس مزدا (جوجیرو ماتسودا) شناخته شده است و تمامی دستگاه های این شرکت به نام ماتسودا خرید و فروش می شود. اما برند ثبت شده آن از اوایل کار، مزدا بوده و تا به الان هم به همین شکل ادامه پیدا کرده است.

طبق گفته های این کمپانی درباره نام مزدا ‘نام مزدا از اهورا مزدا (خدای روشنایی سرچشمه) انتخاب شده است که علت آن هم امید دادن به درخشش دستگاه هایمان است.’

جوجیرو ماتسودا متولد ۱۸۷۵ زاده ژاپن، فرزند ماهیگیر ژاپنی بوده است. این شخص به دلیل تنگی دستی در ۱۳ سالگی مجبور به کار آهنگری شد. بعد از گذشت زمان جوجیرا استعداد خود را کشف کرد که نتیجه آن اختراع یک تلمبه بود. وی کار خود را توسعه داد که در نهایت توانست یک کارگاه کوچک در اوزاکا راه اندازی کند.

پس از گسترش کارگاه خود توانست در آن اسلحه سازی انجام دهد. طی چندین سال تلاش اسلحه سازی او آنقدر پیشرفت چشم گیری کرد که قسمتی از نیاز اسلحه ارتش ژپن را نیز تامین می کند. ماتسودا برای اهداف خود سختی هایی را تحمل کرد و با چالش های گوناگونی رو به رو شد.

جوجیرو ماتسودا در سال ۱۹۲۰ شرکت خودروسازی مزدا را راه اندازی کند. در سال ۱۹۲۱ او با ثروت بسیار خود به شهر هیروشیما نزد پدرش بازگشت و در آنجا مدیرعامل یک شرکت چوب پنبه سازی شد.

زمانی که جنگ جهانی اول شروع شد، کشور ژاپن که تازه صنعتی شده بود وارد جنگ شد. در این جنگ تمامی صنایع ژاپن در خدمت جنگ قرار گرفته شد. جوجیرو در کارخانه چوب پنبه سازی به جای تولید چوب پنبه، قطعات خودروهای نظامی را تولید کرد.

بعد از اتمام جنگ جهانی اول با تجربیات خود یک شرکت سه چرخه موتور دار را تاسیس کرد. که با تاسیس همین شرکت وارد عرصه ساخت خودرو شد و نام کارخانه خود را با علاقه شدید خود به دین زرتشت نام کارخانه را مزدا نامگذاری کرد. این کارخانه به آرامی رشد بسیاری کرد که در همین حین جوجیرو ماتسودا در سال ۱۹۵۲ در سن ۷۷ سالگی چشم از جهان فرو بست. پس از مرگ جوجیرو نوه های او، شرکت را در دست دارند و کارهای آن را پیگیری می کنند.

مزدا

مزدا

تاریخچه شرکت خودروسازی مزدا تا به امروز

در حال حاضر شرکت ماتسودا (مزدا) در شهر هیروشیمای ژاپن در حال فعالیت است که سالیانه بیش از دو میلیون خوردو تولید می کنند که در بازارهای بین المللی ارائه و عرضه می شوند.

جوجیرو ماتسودا در سال ۱۹۲۰ میلادی شرکت مزدا را تاسیس کرد. فعالیت این شرکت همزمان با جنگ جهانی دوم بود که سبب شد بسیاری از تولیدکنندگان خودرو، به خدمت در ارتش بیایند تا کامیون، ادوات جنگی و اسلحات جنگی را تولید کنند.

پس از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۶۰، شرکت مزدا توانست اولین خودرو چهارچرخ خود را به نام ‘مزدا ۳۶۰  ‘ارائه کند و پیشرفت عظیمی را در صنعت خودروسازی ژاپن به وجود آورد. امروزه شرکت خودروسازی مزدا در ژاپن به عنوان غول خودروسازی درحال فعالیت است. این شرکت در سال ۲۰۱۶ بیشتر از یک میلیون و پانصد هزار خودرو را تولید و عرضه کرده است.

در زمانی که شرکت خودروسازی مزدا در حال پیشرفت و موفقیت بود، افراد بسیاری در این موفقیت نقش بسزایی داشتند. ازجمله افراد دیگر به غیر از جوجیرو ماتسودا، کنیچی یاماموتو که آن را پدر موتورهای دوار مزدا می نامند توانست با اختراع این نوع موتورها سطح کیفیت خودروهای مزدا را تا حد بسیاری افزایش دهد.

کنیچی یاماموتو در اوایل کار خود در شرکت مزدا دو سال کارگری کرد تا توانست در همین حین موتور اختصاصی برای خودرو ابداع و تولید کند. بعد از نشان دادن استعدادهای خود در خودروسازی وارد طراحی مزدا شد و نمونه های فوق العاده خوبی از موتورهای شرکت مزدا را ارائه کرد. زمانی که رییس شرکت مزدا شد، در زمان مدیریت خود تولیدات این شرکت را توانست افزایش دهد و همچنین کیفیت بسیاری به آن ها ببخشد. اما او در ۹۵ سالگی دار فانی را وداع گفت.

در زمان مدیریت کنیچی یاماموتو شرکت خودروسازی مزدا توانست در مسابقات لمانز در سال ۱۹۹۱ مقام اول را کسب کند. در این مسابقات مزدا 787B بدون داشتن پیستون توانست به قهرمانی برسد.

شرکت خودروسازی مزدا بیش از نیم قرن تجربه و فعالیت داشته اند و موفقیت این شرکت مدیون افرادی چون جوجیرو ماتسودا و یاماموتو است. چرا که این افراد با تلاش بسیار توانستند برند مزدا را به یک برند معروف در سطح برندهای اروپایی و آمریکایی تبدیل کنند.

لوگو مزدا

لوگوی مزدا از آغاز کار تا به الان چندین بار دچار تغییر و تحول گشته است. در سال ۱۹۳۱ لوگوی مزدا رونمایی شد که شبیه به یک الماس میتسوبیشی معروف بود. میتسو به معنی سه و بیشی به معنای شاه بلوط آبی است. ژاپنی ها از این کلمه رای نشان دادن الماس و لوزی به مدت زیادی نشان می دادند. این طرح از لوگو از سه لوزی به رنگ سورمه ای طراحی شده بود که از سر راس هایشان به همدیگر متصل می شدند و همچنین با یک خط فانتزی بر روی آن کلمه مزدا نوشته شده بود.

در سال ۱۹۳۴ یعنی سالی که شرکت مزدا موتورها سه چرخ را تولید می کردند، نشان میتسوبیشی را از لوگوی خود حذف کردند که تنها نام مزدا باقی مانده بود اما به نام مزدا را در لوگوی جدید به صورت توپر مشکی و ظریف طراحی کردند. لوگوی طراحی شده جدید روی موتورهای سه چرخ مزدا ثبت شده بود.

لوگوی جدید پس از دوسال گذشت لوگوی قبلی در سال ۱۹۳۶ طراحی شد. این لوگو جریان رودخانه زادگاه مزدا (هیروشیما) را معرفی می کرد. حتی این طرح سه حرف M را نشان می دهد که مخفف عبارت “Mazda Motor Manufacturer” می باشد. این حرف به صورت ادامه دار به معنی توانایی در اوج گرفتن به ارتفاعات می باشد.

در سال ۱۹۵۱ پسر جوجیرو ماتسودا یعنی سونجی ماتسودا سومین مدیر مزدا شد و فعالیت خود را شروع کرد. در ابتدای مدیریت خود لوگوی مزدا تغییر جدیدی پیدا کرد. این لوگوی جدید سیاه و سفید و ترکیب انتزاعی از سه مثلث مثل خطوط نازک سیاه و سفید که به طرزهای مختلف و چشم گیری هر مثلث را به وجود آورده است. احتمال می دهیم این طرح با حرف های ژاپنی شباهت داشته باشد که ما از آن اطلاع نداریم!

در سال ۱۹۴۹ کمپانی مزدا موتورهای سه چرخ خود را به کشورهای دیگر صادر کرد. در همین حین همراه با گسترش صادرات حس کردند نیاز به لوگوی جدید دارند که در سال ۱۹۵۴ نشان جدیدی را طراحی کردند و از آن رونمایی کردند. این نشان در همان سال در کشور تایوان ثبت شد و تا سال ۱۹۵۹ در ۲۱ کشور دیگر نیز ثبت گردید. این لوگو متنی با رنگ آبی بود که کلمه مزدا با حروف بزرگ و باریک و مورب نوشته شده بود خطوط صاف و تیز لبه های نوشته احساس سخت بودن را منتقل می کرد.

۱۹۵۹ شرکت مزدا اولین خودرو سواری خود را ارائه کرد و لوگوی خود را به همین دلیل تغییر داد. در لوگو جدید حرف M به صورت نرم طراحی شده بود که احساس نرمی و صمیمی بودن را منتقل می کرد. خطوط پر رنگ این حرف در قالب گرد نشان دهنده قدرتمندی است. این لوگوی جدید تا سال ۱۹۷۴ در مزدا R360 کوپه و دیگر خودروهای سواری دیده می شد.

دوستان عزیز میتوانید با رفتن به صفحه”لوازم یدکی مزدا” در این باره بیشتر اطلاعات کسب نمایید.

لوگو تایپ مزدا در سال ۱۹۷۵ طراحی و معرف گردید. لوگو تایپی بدون هیچ نماد اضافی تقریباً ۳۰ سال مورد استفاده قرار گرفت. سادگی لوگو سبب شد برخی افراد گمان کنند مزدا هیچگونه لوگوی رسمی ندارد و تنها از یک نسخه سبک از نام برند خود استفاده می کند.

مزدا در سال ۱۹۹۱ تصمیم گرفت مجدد لوگوی خود را به نمادگرایی برگرداند. که در این لوگو جدید یک الماس به چشم می خورد که آن نشان دهنده نور و خورشید است.

یک سال بعد در سال ۱۹۹۲لوگوی مزدا به صورت نرم تری طراحی شد که نماد وفاداری و اعتماد به لوگو اضافه شد.

در سال ۱۹۹۷ لوگوی نهایی و معروف مزدا که امروزه آن را می شناسیم طراحی و ثبت گردید. این لوگو به شکل حرف V که در یک قاب بیضی قرار دارد یک جفت بال محسوب می شود. این نماد یک پرنده در حال پرواز و اوج گرفتن می باشد. بال های باز در لوگوی مزدا در ژاپن به معنی درک هدف و لطافت و پیشرفت مداوم است.

در سال ۲۰۱۵ سطح براقیت لوگوی مزدا از بین رفت و به شکل مات درآمد ولی عبارت مزدا به رنگ آبی بود که به رنگ نقره ای و حاشیه های آبی تبدیل شد که در نهایت در سال ۲۰۱۸  رنگ آبی به طور کلی از نماد لوگوی مزدا حذف شد.

سیر تکامل لوگو مزدا

سیر تکامل لوگو مزدا

 

 

 

تاریخچه خودرو مزدا در ایران

در دهه ۷۰ میلادی خودروهایی با برندهای مشهور و معتبر وارد بازارهای ایران شدند. این خودروها دو نوع وانت و خودروی سدان بودند که این خودروها توانستند جایگاه بسیار خوبی را در میان مشتریان ایرانی پیدا کنند. اولین خودروی مزدا 929 که به شکل کوپه ای بود به بازار ایران عرضه شد.

خودروهای سواری قبل از اینکه شناخته شوند و طرفداران بسیاری را پیدا کند، وانت های این برند بود که مورد پسند همگان قرار داشت. گروه بهمن از سال ۱۳۳۸ به مونتاژ وانت سه چرخ مزدا با ظرفیتی به میزان ۲۰۰ کیلوگرم و به مرور بعد از سال ۱۳۵۰ به ساخت انواع مختلف وانت های مزدا که مدل های آن ها ۱۰۰۰ و ۱۶۰۰ پرداختند. شرکت گروه بهمن از در آن زمان به مونتاژ خودروهای مزدا ادامه داده است که از سال ۱۳۷۸ خودرو سوار مزدا 323F و 323SL را تولید کردند.

پس از آن با ارائه خودرو سواری مزدا 323FL تا سال ۱۳۸۶ در پنج تیپ و موتور ۱۶۰۰ سی سی توانست فروش خود را توسعه دهند. همچنین خط مونتاژ خودرو سواری مزدا ۳ با موتور ۲۰۰۰ سی سی را از شرکت ژاپنی گرفته و آن را ارائه داده است. سری جدید مزدا ۳ به نام new ۳ در بازار ارائه شد.  مزدا انژکتور دوگابن از سال ۱۳۸۶ در بازار ایران عرضه شد.

 

کارخانه مزدا

کارخانه مزدا

3 مدل معروف از خودروهای برند مزدا

آتنزا (Atenza)

این مدل خودرو از سیستم ADW برخوردار بوده و حدود ۵۰%  گشتاور موتور را به چرخ های عقب منتقل می کرده است.

مزدا کارول (Mazda carol)

این خودرو به شناخته شدن و معروف شدن این برند کمک بسیاری کرده است. بنابراین از مهم ترین دستگاه های این شرکت محسوب می شود. تنها دلیلی که این محصول را از دیگر محصولات بازار متمایز کرد شیشه پشتی ماشین بود که زاویه غیرمعمولی را داشت.

مزدا ۳

این مدل خودرو از ارزان ترین خودروهای کمپانی ژاپنی است، اما توانسته خود را به عنوان یکی از سریع ترین مدل های این شرکت معرفی کند. این مدل خودرو در تست مجله موتور ترند توانست به راحتی موفق شود تا مدل سدان را در آزماش شتاب شکست بدهد.

مزدا 3

مزدا 3

جمع بندی

کارخانه کوچکی که به دست جورجینو ماتسودا راه اندازی شد و کار خود را با چوب پنبه آغاز کرد، امروزه به عنوان یکی از خودروسازان مطرح در جهان صدمین سال از تاسیس شرکت خود را جشن می گیرند.

درباره ما

سایت لوازم یدکی مزدا توکیو با داشتن مجوز رسمی کسب و کار ، تمام نیاز های خودرو مزدا شما دوستان را برطرف میکند . شما دوستان میتوانید با رفتن به صفحه “فروشگاه” محصولات لوازم یدکی مزدا خود را خریداری و یا با یکی از شمارات زیر در تماس باشید . همچنین میتوانید از پشتیبان انلاین ما نیز در ارتباط باشید .

برای ارتباط با ما میتوانید به صفحه “تماس با ما ” مراجعه نمایید .

author-avatar

درباره MHA007

سلام! من محمدحسین عبدالله طراح و پشتیبان و متخصص سئو سایت مزدا توکیو هستم. بنده از سال 1393 تا به امروز در زمینه های مختلف تکنولوژی و کامپیوتر فعالیت داشته ام که روند این فعالیت از سال 1395 تا به امروز به صورت حرفه ای در زمینه های طراحی سایت ، سئو و طراحی گرافیکی پرداخته ام .

دیدگاهی در مورد “تاریخچه شرکت خودروسازی مزدا

 1. آواتار حسین یاری حسین یاری گفت:

  بهترین لوازم یدکی هارو شما دارید . ممنم از تاریخچه مزدا که قرار دادید رو سایتتون و باعث شدید ماشینمو بیشتر بشناسم

  1. آواتار admin admin گفت:

   خواهش میکنم مشتری عزیز . ما تمام سعی خود را میکنیم تا بهترین نتیجه را به کاربر نشون بدیم

 2. آواتار شمس شمس گفت:

  لوازم یدکی شما ارجینال هست؟
  تاریخچه مزدا که قرار دادید یکی از بهترین مورد هایی بود که خوندم. تشکر میکنم از تیم خوبتان

  1. آواتار admin admin گفت:

   بله دوست عزیز
   تمام جنس ها با ضمانت اصلی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.