لوازم یدکی مزدا

لوازم مصرفی مزدا – معرفی لوازم مصرفی مزدا

لوازم مصرفی مزدا

معرفی لوازم مصرفی مزدا که برخی از آن ها مهم و استفاده بسیاری دارند را در این مقاله به طور خلاصه شرح می دهیم.

هر وسیله نقلیه و خودرویی، دارای یک سری لوازم مصرفی هستند که بعد از مدتی استفاده باید تعویض شوند. دوره تعویض این اقلام متفاوت می باشد و ممکن است بین 1 ماه یا چندین سال اختلاف باشد. همچنین می توان گفت زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو وابسته به میزان عملکرد و رویکرد خودرو و کیفیت لوازم بکار گرفته شده دارد. روغن موتور، روغن ترمز و … جزء لوازم مصرفی مزدا محسوب می شوند.

روغن ترمز

خرید روغن ترمز مزدا

روغن ترمز مزدا

انتخاب یک روغن ترمز مناسب بایستی بر اساس آنچه در دفترچه راهنما خودرو ذکر شده است، خریداری شود. برای همین کافی است دفترچه راهنما خودرو خود را باز کنید و در قسمت روغن ترمز مشخصات روغن ترمز مناسب خودرو خود را ببینید. البته ناگفته نماند کلیه استانداردهای موجود برای روغن ترمز از نوع DOT3 و DOT4 است. به همین علت برای انتخاب نوع روغن ترمز کار دشواری را در پیش ندارید.

نکته : برای خودروهای مدل بالا اغلب از روغن DOT4 استفاده می کنند.

خودروهای قدیمی هم که از روغن DOT3 در سیستم ترمز خود استفاده می کنند می توانند از روغن DOT4 استفاده بنمایند. البته استفاده از این روغن ترمز زمانی مناسب می باشد که روغن ترمز قبلی به طور کلی و کامل تخلیه شود. روغن ترمز مزدا 3 نیو به رنگ زرد می باشد و می بایست هر 50000 کیلومتر تعویض شود.

روغن ترمز مناسب برای استفاده کدام هستند؟

  • روغن ترمز بوش
  • روغن ترمز کاسترول
  • روغن ترمز اصلی  ATE
  • روغن ترمز روغن lucas
  • روغن ترمز کاسترول DOT4

روغن موتور

برای انتخاب روغن موتور می بایست نکاتی مانند استاندارد API و درجه بندی SAE و ویسکوزیته مناسب را در نظر بگیرید. چونکه این عوامل تعیین کننده کاربرد روغن موتور می باشند. دقت داشته باشید که روغن موتور با شرایط آب و هوایی محل اقامت شما، رابطه مستقیم دارد و در هنگام خرید روغن موتور باید روغنی را انتخاب کنید که با توجه به دمای منطقه شما باشد. در صورت عدم توجه امکان دارد کارایی موتور با اختلال روبرو شود و در نهایت قطعات دیگر از کار بیوفتد.

ویسکوزیته مناسب

ویسکوزیته

ویسکوزیته مزدا

 

با توجه به آب و هوای شهرهای متعدد ایران بسیاری از اشخاص روغن‌هایی با مشخصات SAE 10W-40 را استفاده می کنند. چرا که کیفیت بالایی را دارد و در دماهای مختلف عملکرد خود را حفظ می‌کند. توجه داشته باشید که اگر روغن موتوری با  ویسکوزیته متفاوتی را انتخاب کنید، خودروی شما در کاهش و یا افزایش دما، به مشکل می خورد.

استاندارد API در روغن موتور

از دیگر استانداردی در روغن موتورها، استاندارد API است. مزدا 3 از استاندارد ویژه‌ای برای روغن موتور بهره گرفته است و به همین علت سبب شده تا روغن موتورهای موجود برای استفاده در این خودرو  کم باشد. محصولاتی که برای مزدا 3 تولید می‌شود، از فرمولاسیون خاصی بهره مند هستند که از بین A تا N نزدیک بیشتری به حرف N دارند. همین امر نشان دهنده کیفیت بالای آن هاست.

درجه‌ بندی SAE

درجه‌بندی SAE جزء مهم‌ترین عوامل در انتخاب روغن موتور می باشد که منطقه استفاده از روغن موتور را به شما نشان می دهد. اهمیت این درجه بندی بسیار زیاد است که بر روی اکثر بسته‌بندی روغن‌ها قرار دارد. چنانچه یک محصول دارای این درجه‌بندی بر روی بسته بندی نباشد، می توان گفت آن محصول تقلبی است. اگر که حرف w را در کنار این اعداد مشاهده کردید، بدانید درجه بندی را در فصل سرما یا زمستان نشان می شود.

لنت ترمز مزدا

لنت ترمز مزدا

لنت ترمز مزدا

برای توقف خودرو نیازمند به اصطکاک هستیم. این تولید اصطکاک در سیستم ترمز برعهده لنت می باشد. به طور کلی می توان زمان مشخصی وجود ندارد ولی طول عمر لنت حدود 80 هزارکیلومتر برآورد و محاسبه کرد. نوع لنت ترمز اثر ویژه ای بر عمر آن دارد و لنت های جلو سریع تر از لنت های عقب فرسوده می شوند. زیرا بار ترمز بر محور جلو متمرکز می شود.

شمع خودرو مزدا

شمع خودرو مزدا

شمع خودرو مزدا

یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات خودرو که در فرایند احتراق موتور تاثیر گزار می باشد، شمع خودرو است. شمع خودرو با ایجاد جرقه باعث احتراق در موتور و تولید انرژی خواهد شد. این انرژی توسط دیگر قطعات باعث به حرکت در آمدن خودرو می شود.

چند نمونه از شمع‌های موجود در بازار را می توان به گرم، سرد، نیکلی، ایریدیومی، پلاتینیومی و چند الکترودی اشاره کرد. شمع‌های پلاتینیومی به علت اینکه جنس الکترودشان از آلیاژ پلاتینوم می باشد، عمر بالایی دارند.

روغن هیدورلیک

یکی از اصلی ترین اجزای فرمان های هیدرولیکی روغن هیدرولیک است. روغن هیدرولیک فرمان همانند سایر روغن های خودرو مصرفی است و بایستی پس از گذشت زمان آن را تعویض کرد.

اگر روغن هیدورلیک پس از گذشت چند سال تعویض نشود، سفت شده و باعث آسیب جدی به قسمت های مختلف سیستم هیدولیک فرمان مثل پمپ هیدرولیک و جعبه فرمان خواهد شد. تمامی خودرو ها به جزء برخی خودروهای کوچک دارای سیستم فرمان هیدرولیک می باشند که این سیستم به راننده اجازه می دهد بدون زحمت فرمان را برگداند.

مخزن روغن هیدورلیک روغن را درون خود جای می دهد و در کنار پمپ روغن نیز قرار گرفته است. برای فهمیدن پایین آمدن سطح روغن هیدورلیک کافی است به مخزن روغن نگاهی کنید و در هنگام چرخاندن فرمان اگر صدای قیژ قیژ به گوش رسید، نشان دهنده سطح پایین آن است. مخزن روغن فرمان استوانه ای است و نزدیک تسمه هیدورلیک قرار گرفته است و همچنین روی آن برچسبی نیز وجود دارد که مشخص کننده آن است.

تسمه تایم مزدا

تسمه تایم مزدا

تسمه تایم مزدا

تسمه تایم مزدا 3 تسمه ای پلاستیکی می باشد که وظیفه هماهنگ کردن حرکت میل ‌لنگ با میل ‌سوپاپ را دارد. وظیفه میل سوپاپ باز و بسته کردن سوپاپ‌ها در زمان مناسب می باشد. جای گیری میل ‌سوپاپ در خودروها متفاوت است. اما معمولاً این قطعه میل سوپاپ در سرسیلندر قرار گرفته است.

تسمه تایم نیرو را از دنده تایمینگ سر میل‌ لنگ می گیرد و به دنده تایمینگ میل‌ سوپاپ انتقال می‌دهد. جای گیری درست تسمه تایم اهمیت بسیاری دارد و اگر تسمه تایم یک یا چند دندانه جا به جا بشود زمان باز بودن سوپاپ‌ها به هم می ریزد و کار موتور اختلال به وجود می آید.

تعویض تسمه تایم مزدا ۳ وابسته به عملکرد و کارکرد خودرو می باشد. پس نمی توان گفت این قطعه در تمام خودروها باید در مدت زمان معینی تعویض شود. ولی می توان گفت هنگامی که کارکرد خودرو به ۶۰ هزار کیلومتر رسید می توان تسمه تایم را تعویض کرد.

استپر موتور مزدا 3

استپر مزدا 3

استپر مزدا 3

استپر موتور مزدا 3 یک موتور الکتریکی با عملکرد پله پله ای می باشد که عملکردی مانند فیدبک را دارد. برای روشن ماندن پیشرانه در دور ایده آل از سوی ECU، عملکرد خود را تنظیم خواهد کرد. در واقع قطعه ای است که روی دریچه گاز موتور انژکتوری قرار گرفته است و وظیفه آن روشن نگه داشتن خودرو در حالت دور آرام و همچنین تنظیم میزان هوای ورودری به دریچه گاز است.

هنگام خرابی این قطعه با 4 حالت رو به رو خواهیم شد:

– دور بالای موتور پس از روشن شدن

– عدم پایداری موتور

– خاموش شدن خودرو هنگام رها کردن ناگهانی پدال گاز

-کاهش دور موتور در هنگام کولر روشن

 

درباره تاریخچه خودروسازی مزدا بیشتر بخوانید

ضد یخ مزدا 3

برای خنک سازی موتور در رادیاتور از آب استفاده می شود. ضد یخ ماده است که از عوامل مختلفی مثل یخ زدگی و فشار بیش از حد اندازه قطعات سیستم خنک کننده جلوگیری خواهد کرد. هنگام استفاده از ضد یخ این ماده با مایع اصلی دورن رادیاتور (آب) ترکیب می شود و باعث می شود بدنه موتور حرارت زیادی را از خود دفع کند.
تفاوت آب رادیاتور با ضد یخ نوع ذرات تشکیل دهنده آن هاست. همچنین ضد یخ جایگزینی مثل آب مقطر معمولی بدون املاح نیست.

وظایفی که ضد یخ مزدا 3 دارد می توان به جلوگیری از یخ زدگی در فصول سرد اشاره کرد. از آنجایی که قطعات خودرو فلزی هستند، یخ زدگی آب خودرو می تواند آسیب های بسیاری را وارد کند که با ضد یخ نقطه انجماد آب را پایین می آورد و این امر دوری می کند.

فیلتر بنزین و یا صافی بنزین

فیلتر بنزین مزدا

فیلتر بنزین مزدا

یکی از قطعات خودرو است که وظیفه پاکسازی آلاینده های درون بنزین را به عهده دارد که باعث می شود بنزین را به صورت خالص وارد موتور کند. جنس فیلتر بنزین از پلاستیک و فلزی که از یک محفظه فلزی و پلاستیکی در اطراف یک فیلتر تصفیه تولید و ساخته شده است. فیلتر بنزین مزدا 3 را به اندازه هر 15000 کیومتر تعویض نمایید.

با هر کدام از عوامل زیر می توانید خرابی فیلتر بنزین خود را حدس بزنید:

– چراغ بررسی موتور روشن خواهد شد

– استارت زدن به دشواری انجام می پذیرد

– تغییر صدا پمپ بنزین

– افزایش مصرف خودرو


روغن گیربکس مزدا 3

روغن گیربکس روغنی محسوب می شود که برای انتقال مواد به دیفرانسیل اتومبیل ساخته و تولید شده است.

در واقع روغن گیربکس یک سیال می باشد که قطعات متحرک داخل گیربکس را روغن کاری می‌کند و مانع اصطکاک آن ها می‌شود.


فیلتر روغن مزدا

فیلتر روغن برای تمیز نگه داشتن روغن و تصفیه کردن سیالات و کثیفی های درون روغن خودرو می باشد. این نوع فیلتر در قسمت ورودی روغن به موتور نصب می شود. همچنین در استارت اولیه در هوای سرد و فشار بر اثر رفت و آمد سخت و دشوار روغن در دور موتور بالا جلوگیری خواهد کرد.

زمان تعویض فیلتر روغن بستگی به روغن موتور مورد استفاده شما دارد. تعویض به موقع فیتر روغن و استفاده از فیلتر روغن مناسب باعث می شود کارکرد موترو شما بهتر باشد و طول عمر بیشتری را دارا باشد.

سنسور اکسیژن مزدا

سنسور اکسیژن مزدا

سنسور اکسیژن مزدا

در واقع قطعه ای در خودرو است که نسبت به اکسیژن موجود درون گاز یا مایع را اندازه گیری خواهد کرد. این قطعه در کلیه خودروها وجود دارد و در خودروهای جدید نیز به صورت متعدد موجود است. درصد اکسیژن موجود در موتور به عواملی مثل دمای موتور و اتفاع بستگی دارد. وجود نقص در این بخش باعث می شود که سنسور اکسیژن از آن آگاه شود و سیگنال خود را به واحد ECU ارسال کند و مقدار سوخت ورودی تنظیم شود.

به همین دلیل وجود اکسیژن برای انجام فرایند کارکرد درست موتور امری ضروری است و اگر نسبت اکسیژن به سوخت کافی نباشد، عملکرد موتور دچار مشکل می شود. تمامی این امر باعث شده تا سنسور اکسیژن مزدا در موتور احتراق داخلی مهم تلقی شود.

علائم خرابی این قطعه

  • روشن شدن سنسور اکسیژن
  • عملکرد ناردست موتور خودرو
  • مکث کردن موتور هنگام شتاب
  • بالا بودن دور موتور در زمان توقف خودرو

مخزن شیشه شور مزدا

مخزن شیشه شور مزدا

مخزن شیشه شور مزدا

در واقع این قطعه پمپ آب کوچک است که به مرور زمان مستهلک می شود. و با روشن شدن این پمپ شوینده از مخزن کشیده می شود و با نازل های شیشه شور به سمت جلوی خودرو اسپری خواهد شد. وجود داشتن نشتی در لوله و گرفتگی نازل ها از دلایلی هستند که آب را به روی شیشه اسپری نمی کند.

این سیستم طوری تنظیم و ساخته شده که شیشه جلوی خودرو شما را به طور کامل تمیز کند تا دید شما واضح باشد. هنگامی که سیستم شستشوی شیشه جلوی خودروی شما خراب باشد، ماع شوینده به نازل های شست و شو ارسال نمی شوند و عدم تمیزی شیشه دید شما را کاهش خواهد داد.

فیلتر هوای مزدا

از دیگر لوازم مصرفی مزدا فیلتر هواست که نقش مهمی در هوای ورودی داخل کابین است که آن را تمیز می کند. همچنین به سرنشینان کمک می کند تا هوای تازه ای را تنفس کنند. به همین دلیل مانند سایر فیلترها بایستی در یک مدت زمانی تعویض شوند. علائم مختلفی وجود دارد تا شما را آگاه کند که باید فیلتر هوا را عوض کنید. اگر این فیلترها خیلی کثیف باشند باعث ایجاد صدای بلند دریچه هوا می شوند و همچنین بوی مداوم از دریچه های هوا حس خواهد شد.

به همین علت توصیه می کنیم در هر 12000 تا 15000 کیلومتر حداقل یک بار در سال آن را تعویض و جایگزین کنید. چنانچه در محلی زندگی می کنید که آلودگی هوا در آنجا زیاد است باید سریع تر نسبت به تعویض فیلتر هوا خودروی خود اقدام نمایید.

فیلترهایی همچون فیلترهای با بستر صلب و با صفحات حلقوی داخلی بازدهی بالا و توانیی جذب ذرات تا 0/3 میکرون را دارند.

لوازم یدکی مزدا

دوستان عزیز که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید ، میتوانید با رفتن به صفحه ” فروشگاه ” تمام مواردی که برای خودرو مزدا خود در این مقاله خواندید و یا نیاز دارید ثبت سفارش نمایید . همچنین لوازم یدکی مزدا با داشتن ضمانت اصلی ، تمام محصولات چینی و تایوانی اصل را برای شما دوستان عزیز ارسال می نماید .

درباره لوازم یدکی مزدا توکیو

دوستان عزیز و همراهان لوازم یدکی مزدا توکیو ، میتوانید با رفتن به قسمت فروشگاه ، تمام محصولاتی که بالا گفته شده را ثبت سفارش نمایید و یا میتوانید با برقراری تماس با یکی از شمارات زیر ، خرید خود را انجام دهید . همچنین لوازم یدکی مزدا توکیو دارای پشتیبانی دائمی و رایگان برای شما دوستان عزیز می باشد .

شماره تماس ما :

تلفن 02136617441
موبایل ۰۹۱۲۶۸۸۶۰۹۳
واتساپ ۰۹۱۹۴۲۰۰۳۲۹

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی مزدا

یکی از برتری های لوازم یدکی مزدا توکیو ، دارا بودن فروشگاه آنلاین می باشد که شما دوستان میتوانید با رفتن به قسمت “فروشگاه” خرید خود را آنلاین به انجام برسانید و یا میتوانید با رفتن به صفحات و شبکه های اجتماعی ما ، لوازم یدکی مزدا مورد نیاز خود را سفارش دهید .

فروشگاه حضوری لوازم یدکی مزدا

لوازم یدکی مزدا توکیو علاوه بر خرید آنلاین ، دارای فروشگاه حضوری لوازم یدکی مزدا در شهر تهران می باشد که دوستان عزیز تهرانی میتوانند با رفتن به آدرس :

میدان امام خمینی،خیابان امیرکبیر (چراغ برق) ،تقاطع خیابان ملت ،مجتمع تجاری سپهر،طبقه اول واحد F124

خرید خود را به صورت حضوری از متخصصین ما انجام دهند .

author-avatar

درباره MHA007

معرفی کوتاه سلام، من محمدحسین عبدالله هستم. طراح و پشتیبان سایت و متخصص سئو با بیش از هشت سال تجربه در زمینه‌های مختلف تکنولوژی و کامپیوتر. تخصص من در طراحی وب، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی است. علاقه‌مند به استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای ایجاد راه‌حل‌های خلاقانه و موثر است. سابقه کاری طراح و پشتیبان سایت و سئو (از سال 1393 تا به امروز) فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌های طراحی سایت، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی از سال 1395 تا کنون. تجربه کار با انواع سیستم‌های مدیریت محتوا و ابزارهای طراحی وب. بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای دستیابی به بالاترین عملکرد در موتورهای جستجو. طراحی گرافیکی برای وب‌سایت‌ها، شامل ایجاد طرح‌های بصری، لوگوها و موارد دیجیتالی دیگر. تحصیلات مهندسی ارشد نرم افزار کامپیوتر دوره‌های مختلف در زمینه تکنولوژی و کامپیوتر (از سال 1393 تا به امروز) شرکت در دوره‌های تخصصی طراحی وب، سئو و طراحی گرافیکی. به‌روز رسانی دانش فنی با شرکت در کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی. مهارت‌ها طراحی وب: HTML, CSS, JavaScript، و سیستم‌های مدیریت محتوا مانند WordPress. سئو: تسلط بر اصول و استراتژی‌های بهینه‌سازی موتور جستجو. طراحی گرافیکی: مهارت در استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Adobe Photoshop و Illustrator. مدیریت پروژه و مهارت‌های ارتباطی. پروژه‌ها و دستاوردها طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت شخصی: mha007.ir توسعه و پیاده‌سازی وب‌سایت شخصی با تمرکز بر UX/UI و بهینه‌سازی سئو. دستیابی به افزایش چشمگیر در بازدید و موقعیت‌یابی در موتورهای جستجو. اطلاعات تماس وب‌سایت: mha007.ir ایمیل: [mohamadhosein.mha007@gmail.com] شماره تماس : 09102444557

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *