لوازم یدکی مزدا

بهترین زمان برای تعویض انواع روغن خودرو

زمان تعویض روغن موتور

بهترین زمان برای تعویض انواع روغن خودرو

بهترین زمان برای تعویض انواع روغن خودرو-یکی از مهم ترین مسائل در خودرو ، تعویض به موقه روغن خودرو می باشد که هر فرد دارای خوردو باید این مورد را به صورت دقیق بداند تا از خسارات ناشی از کمبود روغن خودرو جلوگیری شود.در ادامه ما زمان تعویض روغن مزدا و یا سایر خودرو ها را به شما آموزش میدهیم با ما همراه باشید.

چرا عوض کردن روغن موتور خودرو مهم است؟

روغن موتورها در واقع قلب یک خودرو محسوب می شوند، چرا که کارکرد اصلی این نوع روغن ها تصیقه کردن، پاکسازی، خنک کردن، روانکاری، آب بندی است. بنابر همین موضوع از بین رفتن خواص آن ها امکان دارد بعد از یک دوره استفاده از بین برود.

اصلی ترین خاصیتی که یک روغن خودرو برای خودرو دارد که در طول زمان نیز تغییر می‌کند، غلظت روغن موتور (گِران‌رَوی) می باشد. در نتیجه روغن موتورها بعد از یک دوره استفاده با غظت می‌شوند، ذرات فلزی و همه ناخالصی های درون اجزای موتور را به خود جذب می‌کند و این کار در افزایش غلظت آنها تاثیر بسیاری دارد.

روغن موتوها اگر حالت اولیه خودشان را از دست بدهند دیگر برای خنک سازی مناسب نخواهند بود و دیگر نمی توانند دیگر قطعات را به خوبی نرم و روان کنند. پس روغن خودرو نامناسب فشار بسیاری روی سیستم پیشرانه خودرو وارد می‌سازد. این فشار می تواند دمای قطعات را بالا ببرد و اصطکاک قطعات را افزایش می دهند که این امر باعث خرابی موتور می‌گردد.

کاربردهای روغن موتور

در مراقبت از موتور خودرو در مقابل گرما و حرارت در زمان روشن شدن موتور و عملکرد آنها نقش دارد. در حقیقت در کم شدن اصطکاک دیگر قطعات داخلی خودرو کمک فراوانی می‌کند. همچنین همانطور که گفتیم رسوبات و ناخالصی ها را به خود جذب می کند و باعث بهبود بالا رفتن کیفیت کارایی موتور آن می‌شود. از دیگر کاربردهای روغن موتور می توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • تصفیه قطعات داخلی موتور خودرو
 • خنک سازی قطعات داخلی در زمان عملکرد موتور ماشین
 • کم شدن سایش قطعات متحرک موتور و روان سازی
 • تمیزی قطعات داخلی خودرو و پیشگیری از رسوب ذرات
 • مراقبت از قطعات در برابر خوردگی
 • روان سازی قطعات موتور ماشین
 • کاهش دمای موتور
 • جلوگیری از زنگ زدن قطعات
 • آب بندی پیستون و سیلندر خودرو
 • بهبود پیدا کردن کارکرد موتور در دمای مختلف
 • این موارد فقط برخی از کاربردهای روغن موتورهای معمولی هستند که انواع روغن های نانو پیشرفته عمل می کنند و ویژگی های بسیاری را دارا هستند.

نکات مهم در زمان تعویض روغن موتور خودرو

 • هنگام عوض کردن روغن بایستی فیلتر روغن موتور را تعویض کرد.
 • در صورتی که می خواهید روغن موتوری را تعویض کنید، از همان نوع روغن خودرو استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که در هنگام استفاده و تماس طولانی مدت از روغن خودرو دستکش بپوشید یا دستتان را بلافاصله با آب و مایع بشویید. چرا که استفاده طولانی مدت از این نوع روغن ها باعث بیماری های پوستی می شود.
 • زمان عوض کردن روغن موتور معدنی، زودتر از روغن موتوهای صنعتی است، زیرا این نوع روغن ها بدون افزودنی شیمیایی هستند.
 • خالی کردن کامل روغن موتور در گاهی از مواقع امکان دارد از دستگاه‌های مکش روغن استفاده شود. در بعضی مواقع هم نیاز است تخلیه از طریق کارتل انجام شود.
 • زمانی که موتور خودرو در مدت زمان بسیاری روشن بوده، به هیچ عنوان برای عوض کردن روغن اقدام نکنید. در این زمان بهتر است حداقل 30 تا 45 دقیقه منتظر بمانید دمای موتور کاهش پیدا کند.
 • هنگام اضافه کردن روغن به موتور، مواظب باشید که ریختن روغن اضافی امکان دارد موجب ایجاد صدمه های خطرناک و جبران ناپذیری در موتور خودرو شود.

عامل موثر در زمان تعویض روغن موتور

بهترین زمان برای تعویض انواع روغن خودرو

بهترین زمان برای تعویض انواع روغن خودرو

برای عوض کردن روغن موتور ماشین بایستی به کیلومتری که خودرو طی کرده است، توجه کنید! یعنی اینکه محدوده زمانی برای تعویض آنها در نظر بگیرید. زیرا روغن خودرو با حرکت در موتور خودرو به مرور زمان خاصیت خود را از دست می‌دهد. زیرا این مسئله بسیار مهم است تا ویسکوزیته از بین نرود و حالت چسبناک به خود نگیرد. امروزه روغن های نانو افزودنی ها تولید شده‌اند که در مقابل از بین رفتن خواص روغن مقاومت می‌کنند.

علت تعویض روغن موتور چیست؟

روغن موتور با جذب بالای ذرات و آلاینده های احتراق موتور در بهبود کیفیت عملکرد و کارکرد موتور خودرو نقش دارد. از آنجایی که روغن خودرو طی مدت زمانی خاصیت خود را از دست می‌دهد، بایستی پس از موعد تاریخ انقضای آن قدرت روان کاری و خنک سازی را مجدد برگردانید. در غیر این صورت قطعات موتور دیگر خاصیت روان کنندگی و … را نخواهد داشت. همچنین با وارد شدن فشار زیاد به موتور ماشین، موجب بالا رفتن دمای خودرو و قطعات داخلی که در نهایت موتور از کار می‌افتد و دیگر کارکرد درست خود را نخواهد داشت.

عوض کردن روغن موتور در یک زمان مناسب

چنانچه در شرایط مناسب و استاندارد زندگی نمی‌کنید، باید زودتر از کیلومتر استاندارد روغن موتور خودرو خود را تعویض کنید. شرایطی همچون گرد و غبار، کیفیت سوخت بالا، گرم و سرد شدن هوا، ترافیک و … می‌توانند بر روی کیلومتر اثر بگذارد. پس باید حواستان باشد تا زودتر از کیلومتر اعلام شده روغن خودرو را تعویض کنید.

بهترین زمان برای تعویض انواع روغن خودرو در هر چندین کیلومتر طبق موارد زیر است:

 1. هر 10,000 با توجه به موتور گازوئیلی
 2. هر 3,000 تا 5,000 کیلومتر با توجه به موتور توربو
 3. هر 5,000 موتور دیزلی

روغن های موتور امروزی تا 15000 کیلومتری و حتی بیشتر کاربرد دارند. البته که این کیلومتر برای شرایطی است که استاندارد باشد. یعنی زمانی که در یک مسیر هموار و بدون شیب رانندگی کنید تاثیر ماندگاری روغن خودرو بیشتر است. همچنین این کیلومترها برای تمام خودروها یکسان نخواهد بود.

زمان تعویض روغن موتور خودروی صفر چقدر است؟

پس از خرید ماشین های صفر و کارنکرده ابتدا بهتر است برخلاف ماشین‌های معمولی به دلیل خشک بودن قطعات، زمان تعویض روغن موتور ماشین را در چند مرتبه اول در کیلومترهای اولیه عوض کنید. پس بهتر است برای پیشگیری از به وجود آمدن آسیب و بالا بردن کارایی و عملکرد موتور ماشین در ابتدا پس از طی کردن مسافت 500 تا 1000 کیلومتر و بعد از طی مسافت 2000 کیلومتر، روغن موتور خودروی کارنکرده خود را تعویض کنید. برای بار سوم بهتر است زمان عوض کردن روغن تا 3000 کیلومتر اقدام کنید. پس از گذشت این مدت زمان دیگر می‌توانید مانند دیگر خوردوها بعد از 5000 کیلومتر مسافت، روغن ماشین خودتان را تعویض کنید.

از کجا بفهمیم زمان عوض کردن روغن موتور فرا رسیده است؟

روغن خودرو مزدا

روغن خودرو مزدا

صدای ضربات پی در پی از موتور به گوش میرسد: چنانچه در زمان کار کردن پیشرانه صدای ضربات پی در پی از آن به گوش برسد، دلیل آن می تواند روغن کثیف باشد که این امر باعث خراب شدن یاتاقان های متحرک می‌شود. این ایراد موجب لرزش پیشرانه در زمان درجا کار کردن می‌شود که با بالا رفتن سرعت موتور، صدای ضربه ها بیشتر و بلندتر خواهد شد.  بنابراین اگر این صدا از پیشرانه خودرویتان به گوشتان برسد، اصولاً نشان دهنده یک آسیب بزرگ است که از بی توجهی به سرویس دوره ای به وجود می‌آید.

چراغ چک روغن روشن شده باشد: زمانی که چراغ روغن موتور روشن شود، نباید آن را نادیده بگیرید. چرا که روشن شدن این چراغ نشان دهنده این است که فشار روغن درون پیشرانه آنقدری پایین آمده که خودروی توان درست کار کردن را ندارد.

تعویض روغن موتور با چک کردن منظم روغن: به طور مرتب شما باید سطح روغن موتور خودروی خودتان را عوض کنید. پس از تعویض روغن خودرو اگر برای 1 ماه، هفته یکابر سطح روغن را بررسی کنید، می‌فهمید که پیشرانه ماشینتان تا چه میزانی کم شده است. البته که بعد از این مدت زمان دیگر نیازی نیست هفته ای یکبار این کار را انجام دهید، می‌توانید بسته به اینکه پیشرانه ماشینتان چه مقداری روغن کم می‌کند، این بازه زمانی را طولانی کنید.

در شرایط سخت روغن موتور را عوض کنید: بهتر است به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کنید تا متوجه شوید شرایط سخت برای رانندگی با خودرویتان چه مواقعی است. پس باید بدانید زمان تعویض روغن موتورتان چه زمانی است تا با توجه به شرایط آن را عوض کنید. حتما باید بدانید که زمان تعوض روغن خودرویتان چه زمانی است و آن را زودتر از شرایط ایده‌آل نیز تعویض کنید.

روغن موتور مناسب با عمکرد مناسبی را انتخاب کنید: توجه کنید که روغن موتور مناسبی را با توجه به وسیله نقلیه و شرایط آب و هوایی را باید انتخاب کنید.

انتخاب روغن موتور مناسب و دارای کارایی مطلوب: نکته این است که بدانید تمامی روغن ها کارایی یکسان ندارند. باید توجه داشته باشید که روغنی متناسب با وسیله نقلیه و شرایط آب و هوایی نقش مهمی در انتخاب شما دارد. ولی کلاً 3 نوع روغن موتور وجود دارد:

 1. روغن موتور مصنوعی
 2. روغن موتور نیمه مصنوعی
 3. روغن موتور معدنی

صرفا جهت اطلاعات بیشتر باید بدانید که خودروسازان، اکثراً رانندگی حالت‌های زیر را به عنوان شرایط سخت تعریف می‌کنند:

 • رانندگی در گرد و خاک
 • رانندگی در جاده‌های ناهموار یا کویری
 • رانندگی با یدک‌کش یا بکسل کردن
 • رانندگی پیا پی با سرعت زیاد
 • رانندگی پیاپی با سرعت کم (زیر 30 کیلومتر برساعت)
 • رانندگی در دماهای خیلی سرد یا خیلی گرم
 • رانندگی در منطقه های کوهستانی و منطقه هایی با رطوبت زیاد

آیا سیاه شدن روغن نشان دهنده زمان تعویض روغن موتور است؟

این تصور کاملاً غلط است. یعنی اگر که در یک دستگاه سالم، روغن پس از مدتی استفاده سیاه نشد نیاز به عوض کردن است. در موتور سالم سیاه شدن زود هنگام روغن موتور به دلیل خاصیت پاک کنندگی روغن است. دود حاصل از اشتعال را دورن خود معلق نگه می‌دارد که این همان دلیل سیاه شدن است.

عوامل موثر در مدت عملکرد روغن موتور:

 • شرایط کار دستگاه و موتور
 • کیفیت مکانیکی موتور به خصوص در سیستم سوخت رسانی و وضعیت انژکتورها
 • کیفیت روغن موتور و سوخت مصرف
 • کیفیت فیلتر هوا و رروغن
 • نوع و سال تولید موتور و خودرو
 • مدت زمانی که روغن در کارتر باقی می‌ماند

وجود بوی روغن در داخل اتومبیل

یکی از نشانه هایی که نشان دهنده زمان تعویض روغن خودرو می باشد، وجود بوی روغن در داخل خودرو است. اگر داخل ماشین بوی روغن می دهد، ممکن است نشان دهنده نشت روغن باشد. در این صورت برای پژوهش دقیق تر مشکل، نیاز است تا روغن موتور را چک کرده و در صورت نیاز آن را عوض کنید. در صورتی که با عوض کردن روغن مشکل بوی روغن برطرف نشد نیاز به رجوع به تعمیرکار جهت بررسی و وارسی بیشتر می باشد.

وجود دود غلیظ در اگزوز

روغن مزدا

روغن مزدا

همیشه اندازه بخار نیمه شفاف از قسمت اگزوز اتومبیل شما خارج می شود. در صورتی که به جای بخارهای نیمه شفاف متوجه خروج دود نسبتا غلیظ از اگزوز خودرو شدید، ممکن است زمان عوض کردن روغن موتور خودرو رسیده باشد. حتی ممکن است روغن نشتی داشته باشد که در این صورت باید به طور دقیق پژوهش ها و اقدام های لازم انجام گیرد. فناوری مورد استفاده در ساخت خودرو، حالت نگهداری از ماشین و رانندگی، و حتی نوع روغن موتور مورد استفاده، در انتخاب زمان مناسب برای تعویض انواع روغن خودرو بسیار مهم و حیاتی است.

و اما شناخت روغن اصل از تقلبی!…

با استفاده از چند موردی که در زیر نام برده شده، شما می‌توانید روغن اورجینال را از تقلبی تشخیص دهید:

 • روغن اصلی بویی ندارد.
 • اگر روغن اصل باشد، درب هنگام باز شدن آسیب می‌بیند و نمی‌توان آن را دوباره بست.
 • اگر نام تجاری روغن اصلی باشد، از برچسب‌ها و هولوگرام‌های بزرگ و واضح برای مشتری استفاده می‌شود تا کلیه مشخصات آن‌ها را به دقت بخوانید.
 • درپوش پلاستیکی در اطراف روغن نشانه اصل بودن روغن نیست! چرا که مارک‌های تقلبی نیز از این کلاه استفاده می‌کنند.

خرید انواع روغن مزدا

دوستان عزیزی که خودرو مزدا دارند ، میتوانند لوازم یدکی مزدا خود را از سایت لوازم یدکی مزدا توکیو خریداری و درب منزل تحویل بگیرند ، همچنین در صورت نیاز به تعویض روغن خودرو مزدا خود و تعویض روغن اصلی مزدا ، از سایت خریداری نمایید.

خرید روغن مزدا در تهران

برای انواع خرید روغن مزدا در تهران میتوانید از راه های ارتباطی زیر استفاده نمایید.

میدان امام خمینی،خیابان امیرکبیر (چراغ برق) ،تقاطع خیابان ملت ،مجتمع تجاری سپهر،طبقه اول واحد F124

ساعت کار فروشگاه

روزهای رسمی ساعت 9 الی 19

پنجشنبه ها ساعت 9 الی 14

شماره تماس ما :

تلفن 02136916615
موبایل ۰۹۱۲۶۸۸۶۰۹۳
واتساپ ۰۹۱۹۴۲۰۰۳۲۹

author-avatar

درباره MHA007

معرفی کوتاه سلام، من محمدحسین عبدالله هستم. طراح و پشتیبان سایت و متخصص سئو با بیش از هشت سال تجربه در زمینه‌های مختلف تکنولوژی و کامپیوتر. تخصص من در طراحی وب، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی است. علاقه‌مند به استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای ایجاد راه‌حل‌های خلاقانه و موثر است. سابقه کاری طراح و پشتیبان سایت و سئو (از سال 1393 تا به امروز) فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌های طراحی سایت، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی از سال 1395 تا کنون. تجربه کار با انواع سیستم‌های مدیریت محتوا و ابزارهای طراحی وب. بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای دستیابی به بالاترین عملکرد در موتورهای جستجو. طراحی گرافیکی برای وب‌سایت‌ها، شامل ایجاد طرح‌های بصری، لوگوها و موارد دیجیتالی دیگر. تحصیلات مهندسی ارشد نرم افزار کامپیوتر دوره‌های مختلف در زمینه تکنولوژی و کامپیوتر (از سال 1393 تا به امروز) شرکت در دوره‌های تخصصی طراحی وب، سئو و طراحی گرافیکی. به‌روز رسانی دانش فنی با شرکت در کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی. مهارت‌ها طراحی وب: HTML, CSS, JavaScript، و سیستم‌های مدیریت محتوا مانند WordPress. سئو: تسلط بر اصول و استراتژی‌های بهینه‌سازی موتور جستجو. طراحی گرافیکی: مهارت در استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Adobe Photoshop و Illustrator. مدیریت پروژه و مهارت‌های ارتباطی. پروژه‌ها و دستاوردها طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت شخصی: mha007.ir توسعه و پیاده‌سازی وب‌سایت شخصی با تمرکز بر UX/UI و بهینه‌سازی سئو. دستیابی به افزایش چشمگیر در بازدید و موقعیت‌یابی در موتورهای جستجو. اطلاعات تماس وب‌سایت: mha007.ir ایمیل: [mohamadhosein.mha007@gmail.com] شماره تماس : 09102444557

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *