لوازم یدکی مزدا

چند روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

افزایش عمر کلاچ خودرو

چند روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

در این مقاله به صورت تخصصی چند روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو را به شما عزیزان آموزش میدهیم که با رعایت کردن همین چند نکات ساده و اصولی ، عمر صفحه کلاچ خودرو خود را افزایش دهید تا دیگر نگران خرج های سنگین صفحه کلاچ خودرو نشوید.در ادامه با ما همراه باشید تا این موارد را به شما به صورت کامل آموزش دهیم.

کلاچ خودرو چیست و کجا قرار گرفته است؟

فرآیند انتقال نیروی تولید شده موتور به چرخ‌ها نیازمند یک سیستم است که با درگیر شدن آنها باعث انتقال نیروی موتور به چرخ ها شود. به همین دلیل وجود سیستم کلاچ در سیستم خودرو بسیار ضروری است. چرا که کلاچ حرکت چرخشی یک شفت را به شفت دیگر انتقال می‌دهد.

صفحه کلاچ از پراستفاده ترین قطعات یک خودرو است. پس باید توجه داشته باشید تا در دوره های مختلف و زمان معین آن را تویض کنید. در غیر این صورت امکان دارد مشکلات بسیاری برای خودروی شما به وجود بیاید. سیستم کلاچ ماشین به قسمت جلوی موتور خودرو متصل شده است. کلاچ بین موتور و جعبه دنده قرار گرفته است و با رابطی به اسم پدال کلاچ در کنار پدال گاز و ترمز در زیر پای راننده قرار دارد.

وظایف کلاچ خودرو

یکی از وظایف سیستم اصلی و مهم کلاچ گیری، انتقال نیروست. با استفاده از دنده می‌توانیم سرعت خودرو را افزایش دهیم و پس از آن به چرخ دنده ها انتقال دهیم. از دیگر کاربردهای کلاچ در زیر نام برده شده است:

 • تعویض دنده
 • خلاص کردن ماشین
 • قطع ارتباط موتور با گیربکس
 • متصل شدن میان موتور و گیربکس برای انتقال توان و نیرو

علت لغزش کلاچ چیست؟

اصل کار پایه کلاچ برای وقتی است که می‌خواهید با پا پدال را بفشارید که آن را غیر درگیر می‌کند. در این زمان با برداشتن پا از پدال مجدد آن درگیر خواهد شد. برای همین می‌توانید از خرده شدن دنده ها به همدیگر جلوگیری کنید. این یک کار اصل برای پایه است، ولیکن مواقعی وجود دارد که بایستی به کلاچ اجازه دهید تا لغزشی داشته باشد و به فعالیت ادامه دهد.

هنگامی که شروع به حرکت در یک بلندی می کنید، رخ می‌دهد. زمانی که می خواهید قدرت بسیاری را به طور ناگهانی به جاده انتقال دهید این کار را انجام می دهید. این لغزش از صفحات کلاچ می‌تواند سبب سایش اضافی صفحات شود و طول عمر قطعات را کاهش بدهد. این قطعات مانند لاستیک ها مصرفی هستند و تحت گارانتی خودروی جدید نخواهند بود.

علت لغزش کلاچ چیست؟

علت لغزش کلاچ چیست؟

عمر صفحه کلاچ چند هزار کیلومتر است؟

سیستم کلاچ هر 50 تا 60 هزار کیلومتر بسته به نوع رانندگی امکان دارد نیاز به تعویض داشته باشد. پس در طی این مدت زمان و میزان کیلومتر باید مدام سیستم کلاچ خودرویتان را چک کنید. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که امکان دارد در زمان رانندگی انجام شود، قرار دادن پا بر روی کلاچ در زمان رانندگی است! همین امر باعث می‌شود تا در طولانی مدت عمر صفحه کلاچ کاهش یابد. اشخاصی که در مسیر برون شهری رانندگی می کنند و به ترافیک بر نمیخورند نیز عمر صفحه کلاچ آنها طولانی‌تر خواهد بود.

به همین دلیل در چنین شرایطی امکان دارد تا 70 الی 80 هزار کیلومتر هم نیازی به عوض کردن صفحه کلاچ نباشد! البته که عمر صفحه کلاچ ها زیر 45 هزار کیلومتر نمی‌باشد. در نتیجه با یک نوع رانندگی معقول می توانید عمر صفحه کلاچ خود را تا 70 هزار کیلومتر افزایش دهید.

چگونه می توانیم خرابی کلاچ را شناسایی کنیم؟

 1. زمانی که بوی سوختگی به مشامتان رسید یا زمان حرکت در جاده های شیب دار همانند سربالایی، قدرت خروجی پایین می‌یاید که این موارد بخشی از نشانه های خراب شدن کلاچ هستند. این مشکل حتی در حالت توقف نیز آشکار است.
 2. برای اینکه بخواهید خرابی کلاچ خودرویتان را تشخیص دهید، می‌توانید در مواقعی که ترمز دستی خود را کشیده اید، کلاچ را خلاص کنید و ماشین را در حالت دنده 3 بگذارید و دور موتور را به 2 هزار در دقیقه برسانید و سپس کلاچ را رها کنید تا کلاچ درگیر بشود. در چنین شرایطی اگر موتور سریعاً خاموش نشد یعنی صفحه کلاچ می‌لغزد.
 3. لغزش بسیار زیاد و دراز مدت کلاچ باعث داغ شدن صفحه کلاچ و خراش برداشتن فلایویل می‌شود. اگر که خلاصی صفحه کلاچ صفر شود، یعنی اینکه دوشاخه کلاچ دائم بلبرینگ کلاچ را تحت فشار روی شاخک ها نگه داشته است که در نتیجه فشار وارد شده به صفحه کلاچ به میزان دقیقی نخواهد بود.

 چند روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

همانطور که گفتیم قصد داریم در این مقاله چند روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو را به شما عزیزان آموزش بدهیم ، پس با رعایت کردن آن ها عمر صفحه کلاچ خودرو خود را افزایش دهید.

دنده خودرو را به صورت صحیح عوض کنید

یک روش کاملاً اشتباه این است که هنگامی که می‌خواهید دنده را تعویض کنید، کلاچ را رها نمی کنید و تعویض دنده را پیش از غیرفعال کردن صفحه کلاچ کامل نمی کنید. همین دلیل باعث زود خراب شدن کلاچ خودرو و کج شدن دیسک خواهد شد.

استفاده نکردن از صفحه کلاچ در هنگام رانندگی

عمر صفحه کلاچ چند هزار کیلومتر است

عمر صفحه کلاچ چند هزار کیلومتر است

هنگامی که صفحه کلاچ بالا نیامده باشد یعنی اینکه از صفحه کلاچ استفاده می‌شود. پس باید پس از تعویض دنده به طور کامل پای خود را از روی دنده بردارید. پس هر چقدر زمان فشردن و رها کردن صفحه کلاچ در هنگام عوض کردن دنده کم باشد، موجب بالا رفتن عمر صفحه کلاچ ماشین می‌شود.

حمل و نقل بار سنگین باعث سوزانده شدن صفحه کلاچ خودرو می‌شود

هنگامی که بار بسیار سنیگین را با خودرو حمل می کنید، در جاده هایی که سربالایی دارند به صفحه کلاچ خودروی شما آسیب و فشار بسیاری وارد خواهد شد. توصیه ما به شما این است حتی الامکان از حمل بارهای سنگین با خودرو جلوگیری کنید. در غیر این صورت می توانید با سرعت متوسط و رو به پایین رانندگی کنید و دنده ها را نیز آهسته تعویض کنید. در چنین شرایطی صفحه کلاچ دیرتر فرسوده خواهد شد. به حرکت در آوردن درجای خودرو یا به زبان ساده تیکاف کشیدن به مرور زمان عمر صفحه کلاچ را کم می کند.

خودروی خود را در مسیرهای سربالایی رانندگی متوقف کنید

در زمان سربالایی برای جلوگیری از حرکت ماشین به عقب شاید پیش آمده باشد پدال کلاچ را فشار دهید، که این کار کاملاً اشتباه است. چرا که صفحه کلاچ شما خراب خواهد شد. در چنین شرایطی می توانید از ترمز دستی برای توقف خودرویتان استفاده کنید.

نحوه رانندگی در جاده های برون شهری و درون شهری

 چند روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

چند روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

نوع رانندگی در جاده ها می تواند طول زمان استفاده از صفحه کلاچ و عمر آن ها نقش بسازایی داشته باشد.

گرفتن نشتی دور گیربکس: در تلاش باشید یک زمان هایی نشتی های گیربکس خود را چک کنید. چرا که باید بتوانید از چرب شدن صفحه کلاچ تا حتی الامکان جلوگیری شود. هر چه ریگلاژ کلاچ پایین درگیر بشود و زود رها شود، عمر صفحه کلاچ افزایش پیدا می کند.

تعداد سرنشینان نیز اهمیت دارد: هر خودرویی با تعداد مشخص می تواند مسافر و افراد را حمل کند. در صورتی که از حد مجاز و استاندارد فراتر برود، می تواند بر روی کلیه قطعات فشار وارد شود و استهلاک خودرو بیشتر شود. به همین دلیل این موارد می تواند بر روی صفحه کلاچ ماشین تاثیر بدی بگذارد. در نتیجه سعی خود را داشته باشید که از یک وزن متعادل استفاده کنید تا عمر صفحه کلاچ خودروی شما بالا برود.

شتاب بسیار زیاد: شتاب زیاد ممکن است صفحه کلاچ شما را زودتر از موعد خراب کند. پس بهتر است برای افزایش طول عمر صفحه کلاچ بدون شتاب رانندگی کنید.

شتاب در کلاچ: هنگامی شما اقدام می کنید تا دنده را تعویض کنید، رها کردن کلاچ یک شتاب خاصی دارد و چنانچه این سرعت بسیار زیاد باشد، کلاچ خودرو پای شما را به بالا پرت می کند که این هم یک مورد از ایراداتی است که در صغحه کلاچ خودرو وجود دارد.

سفت بودن کلاچ: در زمان رانندگی اگر که کلاچ ماشین سفت باشد و حالت ارتجاعی از دست رفته باشد، به این معنی است که صفحه کلاچ آسیب دیده و بایستی به فکر تعویض آن باشید.

صدای عجیب دنده: در زمان عوض کردن دنده ممکن است صدای گوش خراشی به گوش شما برسد که این نشانه ای از ضعیف بودن صفحه کلاچ است و باید سریعاً اقدام به تعویض آن کنید.

لوازم موتوری مزدا – خرید لوازم موتوری مزدا

افزایش دور موتور و ایجاد نشدن تغییر در سرعت: عوض کردن دنده و افزایش دور آن برای شتاب خودرو انجام خواهد شد. چنانچه در زمان تعویض دنده شتاب موردنظر ایجاد نشود، صفحه کلاچ ایراد دارد و باید آن را تعویض کنید.

 

چند روش دیگر برای افزایش طول عمر صفحه کلاچ خودرو

 1. در سر بالایی‌ها تا حد امکان و توان بار زیاد حمل نکنید
 2. تا هر چقدر که می‌توانید از وزن خود کم کنید تا به موتور و صفحه کلاچ فشار کم وارد شود
 3. سیم کلاچ را به صورت دوره‌ای تعویض کنید و پدال کلاچ همیشه نرم باشد
 4. نشتی‌های دور گیربکس را بگیرید تا موجب چرب شدن صفحه کلاچ نشود
 5. یکی از نشانه‌های آسیب رسیدن به سیستم کلاچ و صفحه های آن بوی متمایز سوختنی است که از صفحات بلند می‌شود
 6. سیم کلاچ را به صورت دوره ای تعویض کنید تا پدال کلاچ نرم بماند

چگونه تشخیص دهیم عمر صفحه کلاچ تمام شده است؟

کلاچ در خودروهای دنده ای باید پس از گذشت چند هزار کیلومتر به طور منظم عوض شود. به گزارش اسب بخار به نقل از خودروسازان، در کل زمان گفته شده برای تعویض کلاچ پس از 50 تا 60 هزار کیلومتر است.

اما این عدد با توجه به نوع رانندگی شما می‌تواند تغییراتی را داشته باشد. به عنوان مثال اگر در شهری رانندگی می‌کنید که ترافیک زیادی داشته باشد، ممکن است این عدد به 30 تا 40 هزار کیلومتر هم برسد. از طرفی اگر کسی در مسیر جاده ای یا اتوبانی بیشتر توقف داشته باشد و از کلاچ زیاد استفاده نکند، این عدد به 70 تا 80 هزار کیلومتر بیشتر می شود.

چند نکته درباره صفحه کلاچ خودرو

چند روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

چند روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو

 کلاچ و ترمز گرفتن همیشگی در راه های شهری موجب می‌شود که نیاز به تعویض صفحه کلاچ خودروها بالا و بالاتر برود. البته ممکن است برای خودروی رانندگان جاده‌های بیرون از شهر، عمر این قطعه بیشتر هم باشد. چون درگیر ترافیک‌ نیستند و نیاز نیست که همیشه به سیستم کلاچ فشار وارد کنند.

اما رانندگانی که در شهرهای شلوغ و پرترافیک توقف می‌کنند، همیشه نیاز به بررسی وضعیت صفحه کلاچ و احتمالا عوض کردنش دارند. هر چند که قانون خاصی وجود ندارد و نیاز به عوض کردن صفحه کلاچ به دلایل بسیاری وابسته است، اما به صورت متوسط ماشین‌های معمولی ایرانی در حوالی ۴۵ هزار کیلومتر نیاز به عوض کردن صفحه کلاچ پیدا می‌کنند.

یادتان باشد که تعویض صفحه کلاچ کاری بسیار تخصصی است و نباید آن را به مکانیکی بسپارید که تجربه کاری زیادی ندارد یا در این کار ماهر نیست. دیسک و صفحه قطعه حساسی است و در زمان عوض کردن آن باید نکته هایی مانند استفاده از کاسه نمد، تنظیم درست سیم کلاچ و روغن‌کاری بلبرینگ رعایت شوند. اکثراً هم ‌زمان با عوض کردن صفحه کلاچ، نیاز به عوض کردن روغن گیربکس هم پیش می‌آید، پس این نکته را هم به ‌خاطر بسپارید.

زمانی که نیاز به عوض کردن کلاچ پیش می‌آید، این کار را اصولی انجام بدهید و به امید کم شدن هزینه‌ها به سراغ راهکارهایی مانند عوض‌کردن لنت‌‌های روی دیسک نروید. مکانیک ‌های حرفه‌ای به شما پیشنهاد می‌کنند که با سرآمدن عمر صفحه کلاچ شروع به عوض کردن آن کنید. بهتر است از همان ابتدا کار اصولی را انجام بدهید و تصمیم درستی بگیرید تا هزینه خودروی خود را الکی با راه های اشتباه زیاد و زیادتر نکنید.

یک دلیل مهم برای قرار دادن پا روی کلاچ می‌تواند موقعیت بد و نامناسب راننده باشد. اگر که زیادی به پدال‌ نزدیک شوید شاید فضای پای کافی برای قرار دادن پای چپ در موقعیت راحت و دور از پدال کلاچ وجود نداشته باشد. توصیه می‌کنیم موقعیت رانندگی خود را درست و تنظیم کنید. زمانی که این کار را انجام دادید پای خود را از روی پدال برداشته و به این صورت باید فضای کافی برای جا به جا کردن پا و خودداری از لمس پدال باید داشته باشید.

بسیاری از خودروها فضایی برای استراحت پا دارند. اما اگر شما خودرویی با فضای پای کم را می‌رانید شاید بتوانید پایتان را به صورتی پشت پدال قرار دهید. این موقعیت ایده آل نیست، اما حداقل از خرابی سیستم کلاچ خودداری می‌کند.

تعویض صفحه کلاچ خودرو

دوستان عزیز که موقع تعویض صفحه کلاچ خودرو آن ها رسیده است ، میتوانند با مراجعه به مراکز تخصصی و لوازم یدکی خودرو خود را خریداری و آن را نصب نمایند.

تعویض صفحه کلاچ خودرو مزدا

فروشگاه لوازم یدکی مزدا توکیو با سابقه طولانی و حرفه ای در زمینه فروش لوازم یدکی مزدا ، به صورت تخصصی در این مورد پرداخته است .شما عزیزان که نیاز به خرید صفحه کلاچ مزدا دارید میتوانید به صفحه”فروشگاه“رفته و لوازم یدکی مورد نیاز خودرو خود را انتخاب و ثبت سفارش بکنید تا به سرعت درب منزل آن را تحویل بگیرید.

ما برای راحتی شما محصولات خودرو مزدا را دسته بندی کردیم که میتوانید با کلیک بر روی آن ها این موارد را ببینید.

دوستان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش بهتر لوازم یدکی خودرو میتوانید وارد صفحه اینستاگرام لوازم یدکی مزدا توکیو شوید.

لوازم یدکی مزدا 2

لوازم یدکی مزدا 3

لوازم یدکی مزدا 3 نیو

لوازم یدکی مزدا 323

author-avatar

درباره MHA007

معرفی کوتاه سلام، من محمدحسین عبدالله هستم. طراح و پشتیبان سایت و متخصص سئو با بیش از هشت سال تجربه در زمینه‌های مختلف تکنولوژی و کامپیوتر. تخصص من در طراحی وب، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی است. علاقه‌مند به استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای ایجاد راه‌حل‌های خلاقانه و موثر است. سابقه کاری طراح و پشتیبان سایت و سئو (از سال 1393 تا به امروز) فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌های طراحی سایت، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی از سال 1395 تا کنون. تجربه کار با انواع سیستم‌های مدیریت محتوا و ابزارهای طراحی وب. بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای دستیابی به بالاترین عملکرد در موتورهای جستجو. طراحی گرافیکی برای وب‌سایت‌ها، شامل ایجاد طرح‌های بصری، لوگوها و موارد دیجیتالی دیگر. تحصیلات مهندسی ارشد نرم افزار کامپیوتر دوره‌های مختلف در زمینه تکنولوژی و کامپیوتر (از سال 1393 تا به امروز) شرکت در دوره‌های تخصصی طراحی وب، سئو و طراحی گرافیکی. به‌روز رسانی دانش فنی با شرکت در کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی. مهارت‌ها طراحی وب: HTML, CSS, JavaScript، و سیستم‌های مدیریت محتوا مانند WordPress. سئو: تسلط بر اصول و استراتژی‌های بهینه‌سازی موتور جستجو. طراحی گرافیکی: مهارت در استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Adobe Photoshop و Illustrator. مدیریت پروژه و مهارت‌های ارتباطی. پروژه‌ها و دستاوردها طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت شخصی: mha007.ir توسعه و پیاده‌سازی وب‌سایت شخصی با تمرکز بر UX/UI و بهینه‌سازی سئو. دستیابی به افزایش چشمگیر در بازدید و موقعیت‌یابی در موتورهای جستجو. اطلاعات تماس وب‌سایت: mha007.ir ایمیل: [mohamadhosein.mha007@gmail.com] شماره تماس : 09102444557

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *