لوازم یدکی مزدا

دلیل بالا رفتن آمپر آب خورو چیست؟

دلیل بالا رفتن آمپر آب خورو چیست؟

دلیل بالا رفتن آمپر آب خورو چیست؟

بالا رفتن آمپر آب یا به عبارتی داغ کردن موتور، اتفاقی می باشد که در هر سال با آغاز فصل گرما

مالکان خودرو را مورد آزار قرار می دهد.

رادیاتور در کنار موتور ماشین ساکن است. این رادیاتور وظیفه خنک کردن موتور خودرو را دارد. برای خنک کردن موتور خودرو، آب در رادیاتو خودرو به میزان مورد قبولی به شکل یک سیستم جریان دارد.

یک نوع آمپر در جلوی صندلی راننده وجود دارد که به آن آمپر آب می گویند. این آمپر دمای آبی که در رادیاتور در جریان است را نشان می دهد‌.

خوب است بدانید هنگامی که خودروی خود را روشن می کنید، آمپر آب چندین درجه از حالت نرمال بالاتر می رود. اما این درجه پس از چند دقیقه به حالت نرمال برمی گردد. این مورد نشان می دهد که آب داخل سیستم رادیاتور مشکل خاصی ندارد.

بنابراین خوب است در آغاز مطمئن شوید که آمپر بالا رفته باشد و پس از آن راه های خنک کننده را مورد بررسی قرار دهید.

در بعضی از خودروهای جدید امکان دارد کنترل دمای موتور به عهده ECU باشد. در چنین خودروهایی امکان دارد مشکل در کارکرد کامپیوتر یا همان ECU وجود داشته باشد.

چنانچه فن رادیاتور ماشین در هنگام خنک بودن مشغول به کار باشد، احتمال دارد ترموستات با ایراد همراه باشد که باید در این شرایط آن را تعویض نمایید.

بایستی وضعیت گرمای بخاری را چک کنید. دو عاملی که می توان از طریق آن گرمای بخاری را بررسی نمود:

 1. خرابی فشنگی آب و نشان ندادن دقیق آن
 2. انسداد جریان گردش آب در موتور و رادیاتور که این امر می تواند خطرناک باشد

ترموستات چیست؟

در واقع ترموستات بخشی است که برای تنظیم درجه حرارت موتور اتومبیل به کار می رود. این قطعه به صورت خودکار و اتوماتیک سبب خنک شدن خودرو می شود. همچنین گرمای موتور را در تا حد معمول ثابت حفظ می کند.

برای کارکرد صحیح موتور خودرو، دمای آن می بایست در چارچوب مقرری ثابت نماند. سر بودن موتور خودرو موجب می شود روغن موتور که در حالت سرد بودن منبسط است، روغنکاری قطعات را به درستی انجام ندهد.

در نتیجه می توان گفت ترموستات قطعه ای کوچک است که میان موتور و رادیاتور خودرو قرار دارد و وظیفه کنترل دمای حرارت موتور را دارد. همچنین از بالا رفتن و افزایش بیش از حد آن هم می تواند جلوگیری کند .

علل مهم داغ کردن موتور و بالا رفتن دمای آمپر خودرو

 • کارکرد نادرست و ناصحیح رادیاتور
 • مشکل در ترموسات
 • کارکرد ناصحیح واترپمپ
 • فن یا همان خنک کننده رادیاتور
 • سفت بودن سوپاپ ها
 • خروجی اگزوز
 • تنطیم نبودن موتور خودرو
 • کثیف بودن بدنه موتور
 • پایین بودن کیفیت روغن موتور
 • خرابی دماسنج رادیاتور
 • وجود هوا در سیستم رادیاتور
 • بسته شدن کانال عبور آب در رادیاتور
 • کثیفی شبکه رادیاتور
 • تنظیمات موتور ماشین
 • خرابی فشنگی آب
 • خروجی یا لول
 • اشکال در فن رادیاتور، یا کثیفی بیش از حد فن
 • سفتی بیش از حد سوپاپ‌ها
 • خراب بودن مدار الکترونیکی فن
 • نشتی مخزن آب
 • کالیبر‌های ترمز که با موتور درگیر هستند
 • دمای مناسب برای آمپر آب ماشین

دمای مناسب برای آمپر آب در خودرو‌های متعدد، فرق می کند. از همین رو هنگامی که عقربه آمپر در وسط قرار دارد و یا روی نشانه‌های حداقل دما قرار گرفته اند دمای ماشین در حد معمول خواهد بود.

علل مهم داغ کردن موتور و بالا رفتن دمای آمپر خودرو

علل مهم داغ کردن موتور و بالا رفتن دمای آمپر خودرو

دمای نرمال موتور خودرو؟

چک کردن آمپر آب ماشین در هنگام روشن و خاموش شدن فن رادیاتور خودرو محدوده دمای نرمال موتور را مشخص می کند.

برای همین در ابتدا بایستی کولر را خاموش کنید و از خودرو پیاده شوید.

سپس فن خودرو را در نظر بگیرید و میزان دمای آمپر را بسنجید.

در آخر با توقف چرخش فن موقعیت فن را مورد بررسی قرار دهید. این محدوده، بازه نرمال دمای موتور خودرو می باشد.

البته ممکن است در سرپایینی ها عقربه آمپر ماشین از این بازه پایین تر باشد و یا مثلا در زمان سربالایی یا روشن شدن کولر عقربه بالاتر از این محدوده باشد.

نکته حائز اهمیت این است که اگر خودروی شما در حال حرکت با دور موتور بالا باشد، به هیچ وجه نباید کولر را روشن کنید. به همین دلیل باید هنگام روشن کردن کولر، خودرو ساکن باشد و اگر خودرو در حال حرکت باشد باید کلاچ را بگیرید.

حالاتی که باعث بالا رفتن و افزایش دمای آب خودرو می شود؟

 ممکن است طی چند روز موتور خودرو از حد نرمال خود داغ تر شود. در این صورت امکان دارد ترموستات مشکل داشته باشد که بهتر است خودروی خود را به یک مکانیک ماهر نشان دهید‌.

بالا رفتن آمپر آب مزدا

بالا رفتن آمپر آب مزدا

موتور در شرایط سخت ممکن است داغ شود

 • بالا رفتن طولانی از سربالایی ها در یک روز بسیارگرم
 • زمان کم کردن سرعت
 • توقف کامل بعد از رانندگی با سرعت بالا
 • هنگام یدک‌ کشیدن بار

اگر که مخزن آب پر باشد اما آمپر بر روی منطقه قرمز بماند، بگذارید موتور چند دقیقه به کار خود ادامه بدهد. اگر که پس از چند دقیقه باز هم آمپر بالا بود، امکان دارد یک مشکل برقی وجود داشته باشد که موجب می‌شود آمپر خوب کار نکند.

برای فهمیدند این موضوع اطلاع باید در زمان روشن بودن موتور خودرو کولر را خاموش کنید و از آن پیاده شوید.

پس از آن بخش جلوی پنجره فن را مورد بررسی قرار دهید. زمانی که فن ها به چرخش درآمدند به داخل خودرو برگردید و موقعیت عقربه دمای آب آن را حفظ کنید.

در نهایت بعد از خاموش شدن فن، باز هم همین موقعیت را تکرار کنید.

جلوگیری از مشکلات احتمالی در اثر دمای بالای رادیاتور

بهتر پیش از بروز هرگونه مشکل، از خودروی خود به طور صحیح مراقبت کنید. چرا که می توان از هزینه های ناشی از خرابی قطعات و دیگر موارد پیشگیری کرد. همچنین عمر خودوری شما به حداکثر خود می رسد.

رسیدگی متداوم به رادیاتور و بازبینی اجزای رادیاتور و مطمین بودن از عدم نشتی در سیستم، تعویض به موقع مایع سیستم خنک کننده (معمولاً 2 سال یکبار است)، عوض کردن دوره ای آب رادیاتور به طور هفتگی، بررسی کردن وضعیت فن ها، اطمینان از پر بودن گاز کولر زمان استفاده از آن، بررسی وضعیت در رادیاتور و تعویض آن در صورت نیاز و دیگر موارد از اصلی ترین و پر اهمیت ترین کارهایی است که می ‌توان انجام داد. تمام این موارد می تواند از افزایش دمای آب موتور جلوگیری کند.

لوازم یدکی مزدا

دوستان عزیز هماتطور که مشخصه ، سایت لوازم یدکی مزدا توکیو ،درزمینه فروش لوازم یدکی اورجینال مزدا فعالیت میکند و شما برای خرید آن کافی است وارد صفحه”فروشگاه”بشوید و لوازم یدکی مز

author-avatar

درباره MHA007

معرفی کوتاه سلام، من محمدحسین عبدالله هستم. طراح و پشتیبان سایت و متخصص سئو با بیش از هشت سال تجربه در زمینه‌های مختلف تکنولوژی و کامپیوتر. تخصص من در طراحی وب، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی است. علاقه‌مند به استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای ایجاد راه‌حل‌های خلاقانه و موثر است. سابقه کاری طراح و پشتیبان سایت و سئو (از سال 1393 تا به امروز) فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌های طراحی سایت، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی از سال 1395 تا کنون. تجربه کار با انواع سیستم‌های مدیریت محتوا و ابزارهای طراحی وب. بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای دستیابی به بالاترین عملکرد در موتورهای جستجو. طراحی گرافیکی برای وب‌سایت‌ها، شامل ایجاد طرح‌های بصری، لوگوها و موارد دیجیتالی دیگر. تحصیلات مهندسی ارشد نرم افزار کامپیوتر دوره‌های مختلف در زمینه تکنولوژی و کامپیوتر (از سال 1393 تا به امروز) شرکت در دوره‌های تخصصی طراحی وب، سئو و طراحی گرافیکی. به‌روز رسانی دانش فنی با شرکت در کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی. مهارت‌ها طراحی وب: HTML, CSS, JavaScript، و سیستم‌های مدیریت محتوا مانند WordPress. سئو: تسلط بر اصول و استراتژی‌های بهینه‌سازی موتور جستجو. طراحی گرافیکی: مهارت در استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Adobe Photoshop و Illustrator. مدیریت پروژه و مهارت‌های ارتباطی. پروژه‌ها و دستاوردها طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت شخصی: mha007.ir توسعه و پیاده‌سازی وب‌سایت شخصی با تمرکز بر UX/UI و بهینه‌سازی سئو. دستیابی به افزایش چشمگیر در بازدید و موقعیت‌یابی در موتورهای جستجو. اطلاعات تماس وب‌سایت: mha007.ir ایمیل: [mohamadhosein.mha007@gmail.com] شماره تماس : 09102444557

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *