لوازم یدکی مزدا

تسمه خودرو مزدا

معرفی تسمه خودرو

تسمه خودرو مزدا

برای توضیح بهتر وظایف، کارکرد و اهمیت انواع تسمه‌ خودرو بهتر است ابتدا درباره وجود تسمه بیشتر بدانید.

تسمه چیست؟

تسمه حلقه‌ای است که از جنس انعطاف‌ پذیر و نرم ساخته شده است. از تسمه برای انتقال انرژی و به وجود آوردن اتصال های مکانیکی استفاده می‌شود. تسمه ها از شایع ترین و ارزان ترین روش های انتقال قدرت میان 2 شفت می باشند.
میان بندها یا همان تسمه ها معمولاً به دور چند پولی، قرقره یا چرخ پیچیده ایجاد یک مدار بسته می‌کنند و حین جا به جایی نیروی چرخشی آن ‌ها به یکدیگر، ارتباط‌ خودشان را نیز حفظ می‌کنند.
تسمه ها اندازه های متفاوتی دارند که این نکته در کارایی و محل استفاده آن‌ها نیز موثر است. در سیستم موتور‌های درون سوز، تسمه ها بخش مهمی هستند که وظیفه های مهمی را بر عهده دارند. این تسمه ها عمل جا به جایی نیروی چرخشی موتور به قطعه های مهم دیگر را انجام می‌دهند.

معرفی تسمه خودرو

معرفی تسمه خودرو

توجه به خلال میان 2 محور موتورها و قدرت عملکرد، تسمه ها به چند بخش تقسیم می شوند:

1. تسمه تخت
2. تسمه چند شیار
3. تسمه گرد
4. تسمه آجدار
5. تسمه تایمینگ و یا دندانه دار
6. تسمه ذوزنقه ای

تسمه های خودرو اکثراً از جنس لاستیک مقاوم و محکم ساخته می‌شوند. خودروهای درون ‌سوز دارای 2 نوع تسمه هستند که وظیفه های مشخص و جدایی را بر عهده دارند.

این دو نوع تسمه عبارتند از:

• تسمه تایم یا تایمینگ
• تسمه دینام که می‌تواند میان بند پروانه نیز باشد

لوازم موتوری مزدا – خرید لوازم موتوری مزدا

تسمه تایمینگ مزدا

این تسمه دندانه‌هایی روی خود دارد و به ‌آن تسمه تایم (Timing Belt) و تسمه میل لنگ گفته می‌شود. این تسمه با رساندن نیروی میل لنگ به بادامک‌ ها باعث باز و بسته شدن سوپاپ ها می‌شود. در صورتی که تسمه تایم آسیب جدی ببیند، موتور خوردو دیگر از کار می افتد.
به یاد داشته باشید پارگی تسمه تایم همیشه به علت فرسودگی نیست. چرا که گاهی به دلیل پارگی تسمه دینام، رفتن تسمه به زیر تسمه تایم، پمپ هیدرولیک می باشد.
درباره دسته تایم این نکته را به یاد داشته باشید که پس دادن روغن از عمر تسمه ها کم می‌کند.

تسمه خودرو مزدا

تسمه خودرو مزدا

تسمه دینام مزدا

موتور قطعه های مختلفی دارد که تسمه ها وظیفه دارند نیروی تولید شده را به آن ها برسانند. تسمه دینام در جلوی موتور قرار دارد و کارکرد قسمت‌ های مختلف موتور را کنترل می‌کند. این تسمه بر کارکرد واتر پمپ، دینام و سیستم تهویه هوا اثر گذاری بسزایی دارد.

وظایف تسمه دینام

• تامین نیروی دینام در سیستم برق ماشین
• به حرکت در آوردن پروانه در سیستم خنک کننده خودرو
• تامین نیروی گشتاور واتر پمپ در سیستم کننده خودرو
• تامین انرژی مورد نیاز کمپرسور در سیستم تهویه مطبوع خودرو

علائم های خرابی تسمه ها

آسیب دیدن هر یک تسمه ها باعث می‌شود که دستگاه مورد نظر نیرو دریافت نکند. در نتیجه کارکرد آن می تواند با اختلال و‌ مشکل مواجه شود.

اگر هنگام استارت زدن و چرخاندن فرمان صدای جیر جیر از خودرو شنیده شود، احتمالاً تسمه شل شده است.

چرب شدن تسمه

• قابل کنترل نبودن فرمان
• عدم کارکرد سیستم هوارسانی پسندیده و کولر ماشین
• وجود ساییدگی، پارگی و خشکی
• به وجود آمدن حالت کشسانی
• زمان عوض کردن تسمه دینام و تسمه پروانه

روشن شدن نور اخطار باتری

این علائم نشان دهنده خرابی تسمه است و در صورت دیدن هر کدام از این علائم باید نسبت به عوض کردن تسمه مبادرت کرد.

روشن شدن چراغ باتری در پشت آمپر

این چنین تسمه هایی وظیفه شارژ باطری را به عهده دارند. به همین علت در صورتی که باطری شارژ نشود، این چراغ در پشت آمپر روشن خواهد شد.

جوش آوردن خودرو

اگر تسمه دچار مشکل شود، کار افتادن واتر پمپ و عدم گردش جریان آب با مشکل مواجه شده و خودرو جوش می‌ آورد.

مشکل در کنترل فرمان هیدرولیک

شل شدن تسمه با به وجود آوردن مشکل در کنترل فرمان‌ های هیدرولیک همراه است. برای تعویض تسمه تایم زمان دقیقی مشخص نشده است، و تنها راهکار تشخیص زمان تعویض تسمه بررسی ظاهر آن است.

وظیفه های تسمه تایم در ماشین و تفاوت آن با زنجیر تایم

تسمه چیست؟

تسمه چیست؟

می توان گفت که تسمه تایمینگ یا تسمه تایم 2 وظیفه اصلی در موتور خودرو بر عهده دارد

1. به جریان درآوردن میل بادامک از طرف انتقال نیروی چرخشی میل لنگ
2. تنظیم زمان ‌بندی باز و بسته شدن سوپاپ ‌ها از طرف جا به جایی صحیح و دقیق گشتاور به میل لنگ

البته در بعضی از خودروها از تسمه تایم برای فعال شدن اویل پمپ و واتر پمپ نیز استفاده می‌شود. نیاز به گفتن است که امروزه به دلیل فرسایش بالای تسمه تایم و اهمیت آن، عموماً از زنجیر تایم در موتورها استفاده می‌شود.

مزیت زنجیر تایم، محکمی بیشترش به دلیل جنس فلزی آن است. این مزیت نیاز به عوض کردن زنجیر تایم را در کیلومترهای پایین از بین برده و دشوار عمر تسمه تایم را بلند ساخته است. ناگفته نماند دشواری اصلی زنجیر تایم ایجاد سر و صدای زیاد در هنگام کارکرد موتور است.

البته امروزه خودروسازان با کنترل این صدا به روش ‌های مدرن، استفاده از زنجیرتایم را ترجیح می ‌دهند. به صورتی که جز در موارد استثنا در تمام ماشین های ۶ سیلندر از زنجیر تایم استفاده می‌ شود.
زنجیر تایم از لحاظ کارکرد، گزینه مناسبی است، چرا که انتقال قدرت توسط زنجیرتایم در مقابل تسمه تایم بیشتر می باشد.

برخی از موردهایی که نشان دهنده فرا رسیدن زمان تعویض تسمه است

• مشکل در کارکرد صحیح کولر و عوض شدن هوای پسندیده
• وجود نشان پارگی، خورده شدگی، ساییدگی و خشک شدگی در کل طول میان بند تایم
• یافتن خاصیت کشسانی
• به گوش رسیدن صداهایی مانند جیر جیر از قسمت موتور خودرو
• عدم کنترل مناسب و درست بر فرمان

عیوب تسمه 

دقت کم نسبت به انتقال سرعت
توانایی انتقال کمتر
عمر کم در مقابل زنجیر
دمای بالا 85 تا -35 درجه سانتی گراد

مزایای تسمه

تولید صدای کم
احتیاجی به موازی بودن دقیق شفت ها مانند چرخ دنده را ندارد
مقاومت در برابر تغییر بارهای غیرمنتظره
وزن کم
عدم نیاز به روغن
عملکرد بالا نسبت به زنجیر

خرید تسمه تایم مزدا

دوستان عزیز سایت لوازم یدکی مزدا توکیو یک فروشگاه در زمینه فروش قطعات خودرو مزدا می باشد که به صورت تخصصی در این مورد فعالیت میکند.خرید لوازم یدکی مزدا اورجینال امروزه بسیار سخت شده است که ما برای بهبود این مشکل فروشگاه آنلاین لوازم یدکی مزدا را برپا کردیم.

خرید تسمه دینام و کولر مزدا ۳

خرید تسمه تایم مزدا 323

author-avatar

درباره MHA007

معرفی کوتاه سلام، من محمدحسین عبدالله هستم. طراح و پشتیبان سایت و متخصص سئو با بیش از هشت سال تجربه در زمینه‌های مختلف تکنولوژی و کامپیوتر. تخصص من در طراحی وب، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی است. علاقه‌مند به استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای ایجاد راه‌حل‌های خلاقانه و موثر است. سابقه کاری طراح و پشتیبان سایت و سئو (از سال 1393 تا به امروز) فعالیت حرفه‌ای در زمینه‌های طراحی سایت، بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) و طراحی گرافیکی از سال 1395 تا کنون. تجربه کار با انواع سیستم‌های مدیریت محتوا و ابزارهای طراحی وب. بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای دستیابی به بالاترین عملکرد در موتورهای جستجو. طراحی گرافیکی برای وب‌سایت‌ها، شامل ایجاد طرح‌های بصری، لوگوها و موارد دیجیتالی دیگر. تحصیلات مهندسی ارشد نرم افزار کامپیوتر دوره‌های مختلف در زمینه تکنولوژی و کامپیوتر (از سال 1393 تا به امروز) شرکت در دوره‌های تخصصی طراحی وب، سئو و طراحی گرافیکی. به‌روز رسانی دانش فنی با شرکت در کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی. مهارت‌ها طراحی وب: HTML, CSS, JavaScript، و سیستم‌های مدیریت محتوا مانند WordPress. سئو: تسلط بر اصول و استراتژی‌های بهینه‌سازی موتور جستجو. طراحی گرافیکی: مهارت در استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Adobe Photoshop و Illustrator. مدیریت پروژه و مهارت‌های ارتباطی. پروژه‌ها و دستاوردها طراحی و بهینه‌سازی وب‌سایت شخصی: mha007.ir توسعه و پیاده‌سازی وب‌سایت شخصی با تمرکز بر UX/UI و بهینه‌سازی سئو. دستیابی به افزایش چشمگیر در بازدید و موقعیت‌یابی در موتورهای جستجو. اطلاعات تماس وب‌سایت: mha007.ir ایمیل: [mohamadhosein.mha007@gmail.com] شماره تماس : 09102444557

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *